Näitused

Vanemuise teatrimajades näeb mitmeid näitusi.

Vanemuise teatri peakunstnik hoolitseb selle eest, et nii suure maja kui ka väikese maja publikugaleriide näitused püsiksid värsked. Nii vahetuvad publikugaleriide näitused paar korda hooajal.

Näitusel võib näha nii Vanemuise teatri töötajate kui ka kutsutud kunstnike ja fotograafide loomingut.

 

1.–30. aprillini saab Vanemuise Kontserdimaja fuajeedes näha metsandusettevõtja Mart Eriku (s 1953) erakogu näitust “House of Kunst”

Käesolev näitus on Mart Eriku kogu kolmas näitus. Esimene toimus 2016. aastal Viljandis Paul Kondase kunstikeskuses, teine 2018. aastal Vilniuses Leedu Rahvusgaleriis (“Silent Collections. Privately Owned Lithuanian and Estonian Art from the Second Half of the 20th Century”) koos Mart Lepa ja Leedu kunstikogujatega. Nüüdne, sarnane ettevõtmine on pühendatud kollektsionääri 70 aasta  juubeli tähistamisele.

Mart Eriku mitmekülgsest ja põnevast, mõnesajast teosest koosnevast kollektsioonist on eksponeeritud üle 80 töö. Hetkel on tema kogus pea 200 tööd, sealhulgas nii maale, graafikat, fotosid kui ka installatsioone. Vanim teos on Emil Zchimmeri “Lageraielank”, mis pärineb aastast 1892, ja uusimad maalid on loodud 2022. aastal. Iga kollektsioon iseloomustab omaniku vaateid, eesmärke, huvisid, loomulikult maitset ja edevust. Sama võib öelda ka Mart Eriku kunstikollektsioon kohta.

Kollektsionäär on näituse pildid grupeerinud ja sõnastanud teemade kaupa. Vastava grupi märge on teoste infosiltidel kajastatud. Siit leiame märksõnad: Sooster ja sõbrad, Riia, mu arm, La Dolce Vita, imelised värvid, Kursi koolkond, poliitmaastikud, minu mets ja perekonnaalbum. Erakordseks teeb kollektsiooni Raul Rajangu varaste tööde rohkus. Mart on olnud Raul Rajangule – meie kaasaegse kunsti ühele isepäisemale ja originaalsemale kunstnikule – juba 30 aastat metseeniks. Ka näituse pealkiri “House of KUNST” on Rajangu teoste parafraas.

Näituse “House of KUNST” koostaja ja kuraator on kunstiajaloolane Reet Mark, kes on kirjutanud kunstinäituse kataloogi sissejuhatuse ja ülevaate tööde valikust.

Head nautimist ja avastamist!

Raul Rajangu. Kaks meest ja monument. 1980. Autoritehnika

Sellel veebilehel kasutatakse küpsiseid. Veebilehe kasutamist jätkates nõustute küpsiste kasutamisega.